مدیریت موجودی و انبار (برنامه ریزی ، کنترل ، اجرا )انبار استثنایی و مدیریت موجودی عناصر حیاتی برای یک تجارت الکترونیک پررونق هستند. معیارهای خط اصلی مانند تبدیل، فروش و درآمد تنها معیار موفقیت فروش آنلاین نیستند. جابجایی محصولات از طریق انبار شما به همان اندازه برای سلامت و رشد کسب و کار شما حیاتی است.

 

خوشبختانه، وقتی از شرکت لجستیک افق آریا برای انجام تجارت خود استفاده می‌کنید، از کمک یک تیم حرفه‌ای برای تقویت مدیریت انبار و موجودی خود استفاده می‌کنید. اما، حتی اگر انجام خود را برون سپاری کنید، درک اصول اساسی بسیار مهم است.

 

 

تفاوت بین مدیریت انبار و موجودی چیست؟

 

مدیریت انبار و مدیریت موجودی یکسان نیستند، اگرچه همپوشانی دارند. مدیریت موجودی مجموعه محدودی از فرآیندهای مربوط به موجودی است. از سوی دیگر مدیریت انبار مجموعه ای از وظایف انبار از جمله مدیریت موجودی را در بر می گیرد.

 

مدیریت موجودی چیست؟

 

مدیریت موجودی هر فرآیندی است که به شما کمک می کند جریان محصولات را در انبارهای تکمیل خود مدیریت کنید. هدف مدیریت موجودی این است که سطح موجودی خود را بهینه کنید تا کالای کافی برای تکمیل هر سفارش داشته باشید، اما جریان نقدی خود را با محصولاتی که برای مدت طولانی در قفسه می‌مانند گره نزنید.

 

مدیریت موجودی شامل:

 

    پیش بینی موجودی

    برنامه ریزی تقاضا

    تنظیم موجودی ایمنی و سفارش مجدد سطوح موجودی

    ردیابی موجودی از طریق شمارش دستی موجودی، موجودی‌های دقیق و روش‌های دیگر

    توسعه فرآیندی برای مقابله با سفارشات پشتیبان

 

کنترل موجودی شما باید کل زنجیره تامین شما را شامل شود. تامین کنندگان مواد، تولید کنندگان، و اپراتورهای حمل و نقل شرکای ضروری برای اطمینان از اینکه شما در زمان نیاز به انبار نیاز دارید، هستند.

 

مدیریت انبار چیست؟

 

مدیریت انبار کلیه فرآیندهای انبار تکمیل را پوشش می دهد. اکثر انبارها از سیستم مدیریت انبار یا WMS استفاده می کنند. WMS یک نرم افزار مدیریت انبار است که داشبوردی را برای مدیریت عملکردهای انبار فراهم می کند.

 

 

 

مدیریت انبار شامل:

 

    دریافت موجودی: مدیریت انبار شامل زمان‌بندی زمان بارگیری برای سفارش‌های دریافتی و تخلیه و قرار دادن محصولات در قفسه‌ها است. سرعت حرکت محموله های شما از بارانداز به انبار تعیین می کند که چقدر سریع موجودی شما برای تکمیل سفارشات مشتری در دسترس است.

    ردیابی موجودی: انبارها اغلب از بارکد یا RFID برای ردیابی هر SKU استفاده می کنند. گاهی اوقات، یک مدیر انبار مکان های موجودی را برای بهینه سازی انتخاب سفارش تغییر می دهد. علاوه بر این، مقدار موجودی را، اغلب به فوت مکعب، ردیابی می‌کند تا هزینه‌های ذخیره‌سازی دقیقی ایجاد کند. و می تواند سن سهام و گردش مالی را برای تعیین هزینه های ذخیره سازی طولانی مدت ردیابی کند.

    چیدن و بسته بندی: انجام انتخاب و بسته بندی فرآیند انتخاب اقلام از قفسه ها برای تکمیل سفارشات و بسته بندی آنها برای ارسال است. شیوه‌های مدیریت انبار درجه یک می‌تواند به فرآیند انتخاب و بسته‌بندی سرعت ببخشد، گاهی اوقات چند روز از زمان تحویل سفارش شما می‌گذرد.

    حمل و نقل: مدیریت انبار برای حمل و نقل می‌تواند شامل دریافت بسته‌ها برای تحویل با FedEx، UPS، و USPS و بسته‌بندی اقلام حجیم یا محموله‌های بزرگتر روی پالت‌ها باشد تا با حمل و نقل LTL ارسال شود.

    پردازش برگشت: انبار شما به فرآیندی برای ثبت بازگشت نیاز دارد تا مشتریان بتوانند بازپرداخت دریافت کنند.

    مدیریت موجودی: بسیاری از وظایف مدیریت موجودی تحت مدیریت انبار قرار می گیرند. این شامل شمارش دستی و موجودی های چک لحظه ای، به علاوه داده هایی برای پشتیبانی از پیش بینی تقاضا و برنامه ریزی موجودی است.

    گزارش دهی: می تواند به شما در بهبود زنجیره تامین و مدیریت موجودی کمک کند. به عنوان مثال، اطلاعات گردش مالی و پیری در تنظیم سطوح بهینه سهام ضروری است.